Spisu treści:

Tie-break - co to jest? Opis
Anonim

Wiele osób pyta: tie-break – co to jest? Gdzie jest stosowany? Te i inne pytania rozważymy w artykule. Termin „tie-break” („stop a draw”) pochodzi od angielskich słów tie (remis) i break (stop, break). Oznacza skróconą konkretną grę (w siatkówkę (krótki set), w tenisa (gra) i inne sporty), dzięki której można wyłonić zwycięzcę w losowaniu.

Kiedy gra się w tenisa?

Tie-break w tenisie – co to jest? W grze pojedynczej zawodnicy rozgrywają skróconą grę z wynikiem 6:6 w meczach. Gra trwa do zdobycia siedmiu punktów. Jeśli z siedmioma punktami różnica punktów między przeciwnikami jest mniejsza niż dwa, dogrywka trwa do momentu pojawienia się różnicy dwóch punktów.

krawat, co to jest?

W tenisie parowym, oprócz krótkich partii w prostym secie, z takim samym wynikiem w setach, można rozegrać punkt zwrotny w postaci tie-breaka dla mistrza. W tym przypadku przeciwnicy rywalizują, dopóki nie zdobędą dziesięciu punktów. Gra może trwać aż do przewagi jednej z par w dwóch punktach. I jest zapisany jako 1:0 lub 0:1.

Jak gra się w tenisa?

Więc już wiesz, że tie-break to krótki mecz. Jak się gra w tenisa? Zawodnik serwujący wykonuje pierwszy serwis, a następnie przeciwnikwykonuje dwa inningi, po czym zmiana przechodzi przez kilka inningów. Dogrywka trwa do momentu uzyskania różnicy dwóch punktów. Korty zmieniają się co sześć punktów.

Badminton

Wiele osób wie, że tiebreak to ekscytująca gra. Ten mecz w badmintona rozgrywany jest z wynikiem 20:20. A jak to realizują sportowcy? Strona, która jako pierwsza zdobyła różnicę dwóch punktów, wygrywa mecz z wynikiem 20:20. Strona, która jako pierwsza zdobędzie 30. punkt, wygrywa mecz przy wyniku 29:29.

Siatkówka

Następnie dowiemy się, jak rozgrywa się tie-break w szachach, a teraz rozważymy wprowadzenie krótkiej partii w siatkówkę. W tym sporcie odbywa się to z wynikiem partii 2:2. Jak to jest realizowane?

tie-break w szachach

Piąta (decydująca) gra rozgrywana jest do piętnastu punktów z najmniejszą przewagą dwóch punktów. Jeśli jest remis o 14:14, gra toczy się dalej, aż do uzyskania dwupunktowej przewagi (16:14, 17:15, …).

Szachy

Dogrywka w szachach ma miejsce, gdy aktualny mistrz i pretendent mają równe punkty w meczach o tytuł króla szachowego. Zgodnie z regulaminem mistrzostw, gra krótka obejmuje cztery partie szybkich szachów. Każdy gracz ma dwadzieścia pięć minut na grę, z dodanymi dziesięcioma sekundami na każdy ruch.

Zgadzam się, tie-break w szachach odgrywa najważniejszą rolę. Wróćmy jednak do historii. Jeśli te partie również zakończą się remisem, szachiści będą musieli rozegrać jeszcze dwie partie błyskawiczne, z których każda dostanie pięćminuty i trzy sekundy na ruch. Jeśli wynik pozostanie równy, zawodnicy rozegrają jeszcze dwie gry błyskawiczne (mecz). Generalnie mogą rozegrać nie więcej niż pięć takich meczów.

Kiedy tie-break w szachach na Mistrzostwach Świata jest bezużyteczny? Jeśli te dziesięć gier nie wyłoni zwycięzcy, gracze będą musieli rozegrać punkt zwrotny - Armageddon.

Strategia

Oczywiście arcymistrzowie muszą wiedzieć, co to za drapieżnik - tie-break w szachach. Co więcej, na Mistrzostwach Świata 2016 w meczu Karjakina z Carlsenem losy meczu rozstrzygnęły się właśnie w tie-breaku. Tak więc tie-break jest przedłużeniem meczu.

Taktyka i strategia gry z kontrolą światła jest dość nietypowa. Doświadczeni szachiści twierdzą, że poszukiwanie najlepszego planu, pomysłowej kombinacji, najmocniejszego ruchu to wszystko świetnie, ale lepiej odłożyć to na bok na partię wzorowego formatu. Wszystkie te innowacje należy wziąć pod uwagę i poświęca się na to dużo czasu. W dogrywce szachowej długie odbicia to luksus. Kontrola jest skrócona.

Spróbuj sprawić problemy swojemu przeciwnikowi. Dogrywka w szachach powinna być trudna. Postaraj się zająć pozycję głównie w debiucie, gdzie przeciwnik musi grać celnie. Czasu jest mało, a w nieznanej pozycji wróg może wpaść w panikę i popełnić błąd.

Najwięksi szachiści mają do tego specjalne przygotowania do otwarcia.

Typowe błędy

Jeśli będziesz przestrzegać zasad tie-breaka w szachach, możesz zostać światowym faworytem. Jakie są typowe błędy popełniane w tej krótkiej grze? Pierwszy błądwpada w kłopoty z czasem. Gracz potrafi znakomicie poprowadzić grę – mocno, pięknie iz natchnieniem. Jednak szachiści mają następujące powiedzenie: najtrudniej jest zdobyć pozycję, którą już zajęli. Jeśli nie zostawisz sobie czasu na uświadomienie sobie korzyści, wszystkie Twoje wysiłki mogą łatwo zniknąć w kłopotach z czasem.

co to jest tie break w szachach?

Oczywiście każdy musi znać zasady tie-breaka w szachach. Drugi błąd to zamiłowanie do długich wersji kalkulacji. Wiadomo, że dokładne obliczenia wymagają umiejętności i czasu. Jeśli nie jesteś jeszcze arcymistrzem, nie powinieneś przeceniać swoich mocnych stron. Nawet w Twoich „najdokładniejszych” obliczeniach Twój przeciwnik prawie zawsze będzie miał szansę pójść „w lewo”.

W tie-breaku powinieneś starać się grać ostro, nie wpadać w kłopoty z czasem i nie popełniać rażących błędów w obliczeniach. A błędy przeciwnika z reguły nie będą miały miejsca.

Dopasuj

Wiele osób wie, że tie-break w szachach to ekscytująca gra. W 2016 roku w Nowym Jorku odbył się 55. mecz szachowy w historii o tytuł mistrza świata. W rywalizacji wzięli udział obecny faworyt świata Carlsen Magnus (Norwegia) i pretendent Sergey Karjakin (Rosja). Reprezentant Federacji Rosyjskiej po raz pierwszy od 2008 roku wziął udział w meczu o tytuł króla szachowego. Mecz rozegrano od 11 do 30 września. Pula nagród wyniosła milion euro.

Wiele osób mówi, że tie-break w szachach to oszałamiający występ. Mecz 2016 składał się z 12 gier (liczba limitów) z wzorową kontrolą czasu. Jeśli jeden z szachistów zdobył 6 ½ punktu, meczzostałaby ukończona przed terminem. Ponieważ wynik był identyczny – 6:6, odbył się tie-break ze skróconą weryfikacją czasową (szybkie szachy). Wtedy Armageddon i Blitz nie były potrzebne. W tej krótkiej grze Carlsen wygrał 3-1 i zachował tytuł mistrza świata.

Prognozy

Wiadomo, że tie-break w szachach jest świętem dla fanów. Wielu stara się przewidzieć grę. Na przykład prezes Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Kirsan Iljumżinow zasugerował przed turniejem, że Karjakin i Carlsen zagrają na równych warunkach w meczu o światową koronę szachową.

tie break w szachowych zasadach

A prezydent Rosyjskiej Federacji Szachowej Andriej Filatow, po wygraniu Mistrzostw Kandydatów rosyjskiego arcymistrza Siergieja Karjakina w 2016 roku, powiedział, że może odebrać mistrzostwo Carlsenowi.

Historia arcymistrzów

Nadal pytasz, co to jest tie-break w szachach? Podczas długiego okresu prywatnych spotkań, które rozpoczęły się w 2005 roku, Kalsen i Karjakin grali w szachy szybkie osiem razy. Co ciekawe, nikt nie ma w tej nauce przewagi: Rosjanin wygrał trzykrotnie (2010, 2006, 2008), Norweg tyle samo (2012, 2009, 2001) i dwukrotnie zaznaczono remis (2014, 2006).

tie-break w szachach na mistrzostwach świata

Szachiści wiedzą, że tie-break w szachach to gra dla potężnych. Magnus zanotował wszystkie swoje zwycięstwa, grając białymi figurami. Wraz z tym jest liderem rankingu, podobnie jak w wersji klasycznej.

W decydującym dniu bitwy o światMistrz, obecny faworyt świata Carlsen, obronił tytuł w konfrontacji z Karjakinem, o czym mówiliśmy powyżej. Carlsen wygrał tie-break w dwóch meczach i zremisował dwa.

Armagedon

Więc już wiesz, że tie-break w szachach to rywalizacja wspaniałych ludzi. Jak rozgrywa się Armagedon? Gracz, który wygra parę, może wybrać, czy chce grać białymi, czy czarnymi pionkami. Ten, kto gra czarnymi, ma cztery minuty, a ten, kto gra białymi, pięć. Jeśli tutaj wszystko zakończy się remisem, to ten, kto gra czarnymi, otrzyma szachową koronę świata. Jeśli w Armagedonie wykona się 60 ruchów, uczestnicy gry otrzymają dodatkowe trzy sekundy za każdy ruch.